Tatlı Bir Çalışma Alanı: c9.io
Web ve Programlama

Tatlı Bir Çalışma Alanı: c9.io

Okuyucularıma yağmurlu bir 6 Mayıs sabahından sevgilerimi iletiyorum. Bugün Twitter’da görmüş olduğum c9.io (cloud9ide.com) adlı çalışma ortamını sizlerle paylaşmak istedim.

Neymiş bu c9.io?

Cloud9ide, geliştiricilerin zaman ve mekan bağımsızlığı ile internet erişimi sağlayabildikleri lokasyonlarda collaborator (işbirliği yapılan) kişilerle senkronize bir şekilde kodlama ve geliştirme yapabildiği bir uygulama.

Özellikleri neler?

Vallahi çoğunu sitesinden çarptım. 🙂 Yiğidi vur, hakkını yeme 🙂

 • Built-in terminal(yerleşik, dahili terminal) bulunduruyor. Yani, çalışmalarınızı yaparken komut satırı eşliğinde de çalışabilir kendinizi komutların büyüsüne kaptırabilirsiniz :p (Misal, kendi Ubuntu işletim sisteminin veya sanal makinene kurulu bir işletim sisteminin terminalinde çalışabilirsin. Windows’cular için bunun karşılığı tabi ki de cmd.exe 🙂 )
 • Dil Araçları bulunduruyor. Visual Studio kullananlar bilecektir ki biz komutu yazmaya başladığımızda altta hangi komutu yazmak istediğimiz hakkında ipucu vererek seçenekler çıkartır. (Ör: Console.Write yazacakken Console. yazdığımızda bize Write, WriteLine, ReadKey, ReadLine gibi seçenekler sunar.) Bu da bizim hata yapmamızı önler ve komutların o programlama dilindeki işlevlerini anlamamıza yardımcı olur.
 • Derleyici(compiler) ve Hata Ayıklayıcı(debugger) bulundurur. Programınızı yazdıktan sonra derleyerek çalışan çıktısını elde edebilir, hatalarınızı ayıklayabilirsiniz.
 • Ayarlanabilir bölünen görünüme sahip. Kodlarınızı yazarken pencereleri istediğiniz gibi ayarlayabilir, aynı anda birkaç sekme üzerinde çalışabilirsiniz. (Biz buna UI (User Interface – Kullanıcı Arayüzü) diyoruz.)
 • Farklı temalar bulunduruyor. Geliştiricilerin en sevdiği şey IDE’nin bilgisayardaki performansından sonra temasıdır. Tema hem göz zevki için hem de geliştiricinin motivasyonu açısından cidden önemli bir faktör. (Dark/Light/Terminal vb..)
 • Kısayol düzenleyici: Komutlar için illa belirlenen tuşları kullanmanız gerekmez. İstediğiniz kısayol tuşlarını istediğiniz komutlara atayabilirsiniz. (Misal; Windows’ta açık olan ekranı kapatmak için varsayılan olarak ALT+F4’e basmak yerine CTRL+K’ye basmak istediğini yazarsın, artık  CTRL+K kapatma işlemi yapar.)
 • Site içerisinde VIM, Emacs veya Sublime metin editörlerinde düzenleme yapabilirsiniz.
 • Ayrıca içerisinde yerleşik olarak fotoğraf düzenleme editörü de bulunuyor. Fotoğraflarınızı burada da düzenleyebilirsiniz.

Çalışma alanlarımızı(workspace) nasıl oluşturabiliriz?

Çalışma alanımızı oluşturabileceğimiz 4 seçenek bulunuyor:

 • Hosted Workspace: c9.io üzerinde barındıracağımız normal çalışma alanı sekmesi. Burada proje adınızı geliştirme yapabileceğiniz ortamı, gizliliği ayarlayabiliyorsunuz.
 • Clone Workspace: Varolan çalışma alanlarınızı kopyalayararak istem dışı düzenlemelerin verdiği hasardan en az düzeyde etkilenirsiniz. Ama benim tavsiyem, online olan çalışmalarınızın bir yedeğini de bilgisayarınıza kaydetmeniz.
 • Remote SSH Workspace:  Uzaktan kontrol edebileceğiniz iki cihaz arasında güvenlik kanallarıyla bilgi değişimine izin veren ağ protokolü üzerinden çalışmalarınızı oluşturabilirsiniz fakat bu, sitenin Premium özelliği.
 • Salesforce: Satış ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) alanında kendini kanıtlamış, kurumların ve müşterilerin etkileşimini baz alan, kurumsal bulut bilişim firması olarak bildiğimiz salesforce.com üzerindeki projelerinizle de c9.io’da çalışabilirsiniz.

Hangi alanlarda/dillerde geliştirme yapabiliriz?

Her güzelin bir kusuru vardır demişler, tabii ki c9.io ile geliştirme yapabileceğimiz alanlar sınırlı.

 • HTML5
 • Node.js
 • PHP, Apache ve MySQL
 • Python
 • Django
 • Ruby
 • C++
 • WordPress
 • Rails
 • Ubuntu
 • Harvard’s CS50 (Bu Harvard Üniversitesi’nin 2014’ten beri online olarak devam eden Bilgisayar Bilimleri dersi. Akademisyen David J. Malan tarafından veriliyor. c9.io bu derste öğrenilen bilgiler için geliştirme yapmaya da açık. Ders linki: Harvard CS50 )

Örnek Bir Proje Oluşturacak Olursak: 

(c9.io proje oluşturma aşamasından sonraki başlangıç arayüzü)

Not: Projelerinizi oluştururken File -> New From Template üzerinden şablonunuzu seçerek oluşturun ki, baştan yazmak zorunda kalmayın 🙂

Yukarıda gördüğünüz HTML5 üzerinden oluşturulan örnek bir proje. Kodunuzu yazdıktan sonra öncelikle Run’a, sonra görmek için Preview seçeneğinden Live Preview’e basın. Sol alt köşede terminali görürken sağ alt köşede kodlarınızın derlendiği örnek bir web sayfası göreceksiniz.

Neden avantajlı? Neden dezavantajlı?

Yazının başında da belirttiğim gibi, yanınızda bilgisayarınızı taşımaya gerek kalmadan, zaman ve mekana bağımlı kalmaksızın bilgilerinize erişebilirsiniz. Şu an çağımız bilindiği üzere Bulut Bilişim’e, Dijital Dönüşüm’e kaymaya başlıyor ve verilerimizi online olarak depolamaya çalışıyoruz.

Bunun dezavantajı ise veri güvenliği. Site kapanabilir, birisi şifrenizi ele geçirerek bilgilerinize ulaşabilir, site bilgileri çalınabilir. Vesaire. Ondan dolayı online olarak depoladığınız bilgilerinizi her zaman çift taraflı yedeklemeniz (hem bir bilgisayarda arşiv olarak, hem de harici bir hard-diskte) sizin bilgi kaybına maruz kalmanızı engelleyecektir.

c9.io’ya Alternatif Cloud IDE’ler var mı?

Bu soruya hayır deme ihtimalimiz %0 herhalde 🙂

Hiçbir şey olmasa bile W3Schools, TutorialsPoint, TutorialRepublic, DataCamp, CodeAcademy gibi siteler sizlere adım adım bilgileri verdikten sonra kodları derlemeniz için size IDE vererek kodları online olarak denemenizi sağlar.

(DataCamp ve CodeAcademy diğerlerine nazaran interaktif bir eğitim sitesi. Sınav ve soru tarzında ilerler, puanlar kazanırsınız.)

Bunun dışında Cloud IDE hizmeti verip kodlarınızı online olarak düzenlemenize yardımcı olan uygulamalar var tabii ki, 3 tane örnek verelim:

 • Ideone: C#, C, Java, Objective C, Python, PHP ve birçok dilde kodlarınızı çalıştırmanızı sağlayan sıradan görünümlü ama  kullanışlı bir IDE.
 • Repl.it: Python, HTML-CSS-JS, Swift ve birçok dil ile birlikte içerisinde Lua’yı da bulunduran görünümü de güzel ponçik bir IDE. (Lua’nın akıllı ev sistemlerinde kullanıldığını da bugün öğrenmiş oldum :D)
 • Koding: MongoDB, Ruby, MySQL, Node.js üzerinde geliştirmeler yapılabilen, bir yerden sonra ücretli olan bir IDE. Adından çağrıştırdı mı bilmiyorum ama kurucuları Türk 🙂

 

Umarım bu yazı faydalı olmuştur.

Keyifle ve bilgiyle…

Sitenin sahibi, teknolojik deli :)

1 thought on “Tatlı Bir Çalışma Alanı: c9.io”

 1. Önce reklam yapıyorsunuz sandım ama sistemin özelliklerini ve kolaylıklarını görünce vay be dedim. Jquery olsa tam olacaktı, artık her yerde kod yazabilecek yazılımcılar anladığım kadarıyla..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir