aramamotoru.com 4. SEO Eğitimi Ardından
Etkinlikler

aramamotoru.com 4. SEO Eğitimi Ardından

Çok kısa bir bloggerlık deneyimim olsa da, indir.com yönetici ortağı Hasan Yaşar ve İmza İnternet Teknolojileri ailesi bloggerlık yapmaya başladığım günden bu yana güzel hediyeleriyle beni hep mutlu ettiler. Bu yıl bloggerlarına hediyeleri oluşumları olan aramamotoru.com ‘un ücretsiz SEO eğitimi idi.

Dillerden düşmeyecek bu eğitimimiz 10-11 Aralık 2016‘da Şişli KWORKS(Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi)’te 09.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleşti.

Not: Eğitime katılan herkesi internetten tanısam bile yüzyüze ilk defa gördüm 🙂  (3 kişi hariç)

11 Aralık 2016 :

İçeri ilk adımımı attığımda, 2.5 yıldır sosyal medyada ve gerçek hayatta kalpten bağımız olan eğitmenimiz Hasan Yaşar hocam ve sosyal medyadan tanıdığım, aynı zamanda eğitim koordinatörümüz İsmail Emrah Demirayak hocam sıcacık bir “hoşgeldin” ile karşıladılar. 🙂

İlk oturumumuz SEO’nun, Arama Motoru’nun neler olduğu hakkında temel bilgilerle devam etti ve networking molamızı verdik.

Networking sırasında internetten bildiğim ama yüzyüze gördüğüm o kadar çok insan vardı ki.. İlk önce ilklerimden Fundalina‘m, sonrasında 2 yıldır tanıştığım arkadaşlarım Ahmet Uçar ve Hamza Kavak ile beraber bir sürü kişiyle sohbet etme şansı buldum. En büyük süpriz ise Kadir Bey oldu, sizin bileceğiniz adıyla OdunHerif 🙂

(Sağ baştan: OdunHerif, Fundalina ve Ahmet Uçar, Hamza Kavak)

İnanın networking molalarımız o kadar güzel ve keyifli geçti ki, sayısız insanla bir an kendinizi aile ortamında gibi hissederdiniz eğer bizimle olsaydınız.

Molamızdan sonra ikinci oturumumuzda SEO’nun nasıl yapılacağını, arama motorlarından hangi özellikleri kullanarak ne şekillerde arama yapacağımızı(görsel araması, rakip araması,dosya araması vb.), SEO’nun alt dallarını ve teknik terimleri konuştuk.

Öğrendiğim en ilginç 2 terim:(Bir bilişimci olsam da yepyeni bilgiler öğrenmek benim için bir zevk oldu)

Canonical URL: www. ile başlayan ve www. ile başlamayan ama aynı ada sahip olan siteler arama motoru tarafından farklı siteler olarak algılandığı için ayrı ayrı backlink alıyorlar. Bunu önlemek için  sayfa nereden açılıyorsa <link rel=”canonical” href=”busesultanada.com.tr”> kodunu yazmalıyız.

Link Wheel(Link ağı): Bunun açıklamasını tam yapamam belki ama hiyerarşisi aklımda. Herkes birbirine link veriyor, sonrasında anasayfaya link veriliyor 🙂

Terimlerden sonra SEO’da yapılmaması gereken hamleleri, anahtar kelimelerle ilgili içerikleri ve web sayfamızda SEO’yu olumlu etkilemesi için mutlaka bulunması gereken kod yapılarını konuştuk.(Webmaster Tools’u da 🙂  )

Yine bol kazanımlı bir networking esnasında değerli insanları tanıma fırsatı buldum, ayrıca Hasan hocamla da hatıra fotoğrafı çektirmiştim.

(Sağ baştan: Çay Kahve İnsan’ın kurucusu Tarık Çayır, İsmail Emrah Demirayak, Sefa Kavil ve Hasan Yaşar)

Sonrasında Natro‘nun gözbebeği, alanının duayeni değerli Burkay Gökhan Yapağcıoğlu bizlere Google Analytics hakkında deneyimlerini, bilgilerini, yapılması gerekenleri aktardı. analyticsakademi.com sitesinde değerli bilgilerini aktarmaya devam edecek. Kendisi çok heyecanlı ve işini aşkla yapan bir eğitmen. Kendisini ve İK’nın prensesi olan Tülin Fidan‘ı çok seviyorum.

Burkay hocamızın eğitiminden sonra Hasan hocamızla AMP sayfalarını ve Google Search Console aracını konuşarak ilk günü noktaladık.

12 Aralık 2016:

Hasan Hocamız 2. gün bize ilk olarak Domain, domain seçimi ve dikkat edilmesi kurallarını, kuruluşları, jenerik domain seçimini anlattı.

2.günün araları daha da dolu, daha da uzun oldu, daha fazla bilgi paylaşımı daha çok konuşma ve paylaşma isteği ile aşağıdaki kareler ortaya çıktı 🙂

(Sağ baştan ilk resim İskender tayfası: Mehmet Anıl Şenyurt, Gürolcan Altaş, Ümit Ünver, Onur Yazıcı ve Ertan Taşkın; ikinci resim: Mert Kuşkapan(HelpMert); üçüncü resim: Hamza Kavak; dördüncü resim: Emin Öztürk(TeknoEmin); beşinci resim: İrem Yıldız, Tarık Çayır ve Sefa Kavil)

Domainler hakkında konuştuktan sonra Markapol Domains‘in sahibi Onur Kocayiğit ve Bilge Domain‘in sahibi Mehmet Ergül bizleri domain yolculuğundaki deneyimlerinden, piyasadan ve tavsiyelerinden bahsettiler.

Domain yolculuğundan sonra Hasan Hoca bizlere içerik oluşturmanın püf noktalarından ve test araçlarından bahsetti.

Hasan hocamızın dersinden sonra Hürriyet’te SEO Yöneticisi olan Oktay Çomak bizlerle beraber oldu. Ahrefs, Search Metrics ve Deepcrawl‘dan bahsetti.

Son olarak Hasan Hoca Kullanabileceğimiz WordPress eklentilerini söyledi ve eğitimimizi sonlandırdık.

Kendi blogum için yapmam gerekenleri, nelere dikkat etmem gerektiğini ve çok daha fazlasını öğrendim. Benim için her anlamda verimli bir eğitim oldu. Çeşitli araçlar ve SEO hakkında bir birikime sahip olduğumu düşünüyorum.

Ekler sponsorumuz olan Sefa Kavil’e, hosting sponsorumuz olan Sunucu Çözümleri‘nin genel koordinatörü Ferdi Küçük’e,  anılarımızı ölümsüzleştiren Can Yiğiterol, Tarık Çayır ve Ahmet Güven Yılmaz’a, eğitmenlerimiz Hasan Yaşar, Burkay Gökhan Yapağcıoğlu ve Oktay Çomak’a çok teşekkürler!

Ve hayatımda yaşayabileceğim anıların en güzelini 2 günde yaşatan bir salon dolusu insana can-ı gönülden teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Hayatta her şey kalbinizden geçtiği gibi olsun, backlink vereniniz, tekil hitiniz çok olsun:))

Sitenin sahibi, teknolojik deli :)

12 thoughts on “aramamotoru.com 4. SEO Eğitimi Ardından”

    1. Bu güzel etkinlikte bir araya getirip değerli bilgilerinizi aktardığınız için ben teşekkür ederim Hasan hocam 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir