Analytics Akademi – Fail Analytics Meetup Ardından
Etkinlikler

Analytics Akademi – Fail Analytics Meetup Ardından

Merhaba, uzun zamandır blog yazmıyordum. Bu süre içerisinde okul işlerimle ilgilenirken boş kalmadım tabii ki. 14 Mart Salı (dün) Analytics Akademi‘nin düzenlemiş olduğu KWORKS’te gerçekleşen Fail Analytics Meetup’taydım.

Analytics Akademi’den kısaca bahsedecek olursak:

Analytics Akademi; Digital Analytics ekseninde, eğitimler düzenleyen Türkiye’nin ilk Digital Analytics Eğitim Akademisi.
Akademi, başta Web Analytics (Web Analitiği) olmak üzere; Dönüşüm Optimizasyonu (Conversion Optimization) ,Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik (UX/UI), Performans Pazarlaması (Performance Marketing), Google Analytics, Google Tag Manager gibi digital analytics araçlarının kullanımı üzerine bireysel ve kurumsal eğitimler sunmaktadır.

Etkinlik Hakkında:

Etkinliğe başlamadan önce 18.30-19.00 arasında Networking molası vardı. Networking esnasında 2 yıl önce StajOkulu‘nda eğitim aldığım Empatik‘in İK Takım Lideri değerli Tülin Fidan ablam ile merhabalaşıp muhabbet ederek etkinlik alanına geldim.

Not: O molada eşyalarımı yerleştirip dışarı çıkarken kapıda o sırada henüz tanışmadığım bir beyefendi vardı. Kendisine “Müsade eder misiniz?” dediğimde bana “Tabii ki, merhaba.” dedi. Benim odunluğum olsa gerek, karşılık vermeyip “Teşekkür ederim” diyerek uzaklaştım fakat pişman oldum. Bunun detayı ikinci molada 🙂

Etkinlik  öncelikle Analytics Akademi kurucularından ve aynı zamanda eğitim koordinatörü olan, Natro’nun gözbebeği, biricik pazarlama uzmanı Burkay Gökhan Yapağcıoğlu‘nun açılış konuşması ile başladı.

(Burkay Gökhan Yapağcıoğlu – Analytics Akademi Eğitim Koordinatörü)

Dipnot: Salon bastıran yağmuru dinlemeyip ilgiyle dinleyecek bir sürü değerli insanla dolmuştu 🙂 Ve gelmeye devam edenler de vardı. 🙂

Burkay abi konuşmasını gerçekleştirdikten sonra sözü kariyer.net‘te Web Analisti olarak çalışan Cansu Kaya‘ya bıraktı. Cansu Hanım bizleri Yapılmaması Gereken 10 Ölümcül Google Analytics Hatası hakkında bilgilendirdi. Kendisinin yaptığı ve bizlerin karşılaşması muhtemel olabilecek hataları örneklerle bizlere aktardı. (Neler öğrendik neler, Filtreler mi dersiniz, A/B testing mi dersiniz, Bounce Rate’mi dersiniz, gelmediğiniz için üzülmelisiniz! 😀 )

(Cansu Kaya – Kariyer.net Web Analisti)

Cansu Hanım değerli konuşmasını bitirdikten sonra 15 dakikalık networking arasına geçtik. aramamotoru.com SEO eğitiminden tanıştığım değerli Eyüp Yılmaz ile sohbet ederken tesadüf eseri yaklaşık 2-2,5 yıldır sosyal medyadan tanıştığım Yılmaz Barış ile karşılaştık. Sağolsun selam verdi, keyifli sohbet ettik üçümüz. Onlar sohbetin koyuluğuna dalmışken ben üstte yazdığım beyefendiyi yanımda gördüm 🙂 “Ya çok özür dilerim, siz bana merhaba dediniz ama kaçırdım, benim ismim Buse” diyerek tanıştığım beyefendi meğerse Natro’nun yazılım uzmanı Bekir Ersin Öztekin‘miş 🙂 Onunla tanışırken yanındaki değerli Avansas’ın SEO Yöneticisi olan Mehmet Emre Baş ile de tanışmış oldum 🙂 Çok hoş sohbetleri var, beni de çok mutlu ettiler. Ben de onların başını şişirdim hemen :p

Tam içeri geçecek iken kapının önünde 3 yıldır sosyal medyadan tanıştığımız fakat tanışmak eğtimde nasip olan, konuşmacılardan biri olan TEAkolik diye bildiğimiz Hamza Şamlıoğlu ile karşılaştım. Tam o sırada etkinlikte tanışamadığımız ama sonrasında bolca sohbet ettiğimiz MagiClick’in SEO Yöneticisi değerli Uğur Güney ile konuşurken araya kara kedi gibi girdim 🙂 Hamza hoca biraz rahatsızdı ama elinde çayı vardı 🙂 Kendimi takdim edince eyvallah canım dedi, öyle güzel bir eyvallah duymadım 😀 Onu çok yormadan oradan ayrıldım.

(15 dakikalık Networking arası – sizce çok kilo almamış mıyım? 🙁 )

Networking molamızdan sonra Yemeksepeti.com’da İş Zekası ve Web Analytics Uzmanı olarak çalışan Sercan Akkaş bizlere “Dönüşüm Optimizasyonu ve Yapılan Hatalar”ı anlattı. (A/B Testingi detaylı öğrendik, varyasyonlar üzerinden örnek tasarımları yorumladık, yemeksepeti.com’un tasarımlarını gördük, Adobe Analytics ve Google Analytics’i gördük, dikkat etmemiz gereken hususları öğrendik)

(Sercan Akkaş – yemeksepeti.com İş Zekası ve Web Analytics Uzmanı)

Sercan Bey bizlere değerli bilgilerini aktardıktan sonra sadece 5 dakikalık kısa bir mola verdik. Mola esnasında benim 2 yıldır tanıştığım, pazarlamanın kraliçesi Dilek Erdensoy ile karşılaştım. Dilek abla her zaman neşesi yerinde enerjik birisi, konuşurken hemen beni üç kişinin yanına götürdü. Arkadaşı Sinem Yasan , onun arkadaşları Burak Onuk ve Seda Nalbantoğlu ile tanışmış oldum. O kadar neşeli insanlar ki, enerjileri beni benden aldı.  🙂

Moladan sonra son oturumda 12 yıllık TEAkolik bloggerı, BGA Bilgi Güvenliği A.Ş.’nin İletişim Direktörü olan Hamza Şamlıoğlu bizleri “Sosyal Medya ve Analiz” hakkında bilgilendirdi. (Facebook Sayfa İstatistikleri, Twitter İstatistikleri, Analiz Araçları, Trend Topic, Reklam Kampanyalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve daha bir çok şeyi gündelik hayat ve gerçek örnekler üzerinden öğrenmiş olduk 🙂 )

(Hamza Şamlıoğlu – TEAkolik – BGA Bilgi Güvenliği A.Ş. İletişim Direktörü)

Hayatımda bana zamanın hızlıca aktığını gösteren en değerli etkinliklerden biri diyebilirim Fail Analytics Meetup için. Çok sayıda değerli insan kazanmış oldum, bilgimi de tazelemiş oldum. Tanıştığım değerli insanların çoğuyla sosyal medyadan ekleştik bile 🙂 Hayatın geri kalanında da birbirimize çok güzel şeyler kazandıracağımıza inanıyorum.

Bu etkinliğe katılmama vesile olan Burkay Gökhan Yapağcıoğlu’na ve etkinlikte emeği geçen tüm ekibine can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

En kısa zamanda görüşmek dileğimle. 🙂

<3

Sitenin sahibi, teknolojik deli :)

2 thoughts on “Analytics Akademi – Fail Analytics Meetup Ardından”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir