19. Yaşa Ufak Bi’ Merhaba!
Etkinlikler

19. Yaşa Ufak Bi’ Merhaba!

Beni tanıyanlar, yüzyüze iki dakika bile sohbet edenler benim sıradışı bir kova burcu olduğumu ve 2 Şubat’ta doğduğumu bilirler. Evet, bugün benim doğum günüm! Hem de en sevdiğim, en güzel geçirmek istediğim, hep kalmak istediğim yaşıma merhaba diyorum. 19. Yaşa Merhaba!

Başlarken: Geçen sene nasıl geçti?

Hayatımın 18. senesine merhaba derken Doğa’da stajyer idim. Eski patronum, koordinatörüm Zuhal Yılmaz Doğan’ın ve AB Projeler Koordinatörlüğümüzün süprizi ile yeni yaşıma girmiştim, çok mutlu olmuştum. Dilerim ki Zuhal Hanım da eşiyle birlikte kendi oğullarının nice senelerini görür 🙂

(Soldan Sağa: Zuhal Hanım, ben, Sümeyra Hanım, Sedef Hanım(Alttaki de Banu hoca 🙂 ), Banu Hanım) 🙂 

Neler değişti?

Muhteşem insanları geride bıraktım, bi o kadar da muhteşem insanlar kazandım. Liseden mezun oldum,  onun üzüntüsüyle sevincim birbirine girdi. İşten ayrıldım, yılın 8. ayında da Haliç Üniversitesi’ni kazandım. Hocalarım, arkadaşlarım o kadar iyi insanlar ki, yaradan kalbime göre verdi. (Değerli hocalarım Öğr. Gör. Mustafa Çetinkaya, Yrd.Doç.Dr. Ali Erdoğan, arkadaşlarım Dilara, Beril, Selçuk, Faruk başta olmak üzere bütün İşletme Enformatiği bölümü)

(Sevmenin en güzel yanları Dilara ve Beril)

Kutlamalara Gelelim:

Doğum günüme gelen en güzel kutlamalara da yer vermezsem olmayacak 🙂 Telefon numaramı değiştirdiğim için bir çok mesajı alamıyorum, affola. Bütün sosyal medya araçları üzerinden güzel dileklerinizi benimle paylaştınız, varlığınız benim için çok kıymetli. Benim için en güzel 3 kutlamayı yazmak istiyorum.

1) İlkler asla unutulmaz, ilk kutlama <3 

Kimden geldiğini söylemeyeceğim, benim için çok değerli birinden mail geldi. Gelen kutuma doğrulama postama bakmak için dolaşırken düşen, eşsiz bir paragraf. Yaşanan en güzel anıların en güzel özetleyicisi bir mail. 🙂 Kartpostal gibi olmuş, çok da duygulandım..  Çok teşekkür ederim, iyi ki varsın.

(Not: Eski mail adresim silindiği için yeni mail adresimi bulmakta çok zorlanmış, özür diliyorum 🙂 mailim [email protected] 🙂 )

2) Beni ağlatan application trollü  🙂

Whatsapp profil fotoğrafıma pasta üfleyen kedi resmi koydum, doğum günüm olduğu için. Değerli Kadir Kılıç bana trolleyip trollemediğimi sordu. “Yoo, doğum günüm” dedim 🙂 Dememle maratonun başlaması bir olmuş 🙂 “Yahu neden dün söylemiyorsun bir şeyler yapardık kusuruma bakma dünyanın en güzel ablası” falan bayaa mesajlar geldi canım kardeşimden 🙂 Kadir’i çok severim, en çok paylaştığım en çok güldüğüm insanlardan biri. Bana sonrasında “zamanın varsa app yazdım dener misin? arkadaşım sorunlar olduğunu söylüyor sen de bakar mısın 5 dakikanı almaz” dedi, “senin için zaman yaratırım, yolla” dedim. Uygulama dosyasını bi indirdim.. Bir de ne göreyim! Adam bana application yazmış, elim ayağım titredi, cidden ağladım.. Bir de boş beleş muamelesi yapmaz mı emeğine, çıldırdım! İyi ki varsın kodistim, canım kardeşim!

 

 

3) Biriktirdiğim güzel insanlardan:

Ne güzel ki güzel mesajlarınızla günüm çok iyi geçti. Hepinizi çok seviyorum 🙂

Özetle, sona doğru yaklaşırken:

Bilginin, öğrenmenin, emeğin, aşkın anlamını öğrendim. İnsanın kendi vicdanı ile muhasebesini, hayata karşı bakış açısını nasıl değiştirebileceğini, hayatındaki insanları nasıl seçmesi ve nasıl insanlardan kendini koruması gerektiğini, yaşamanın amacını, misyon ve vizyonunu nasıl geliştirebileceğini öğrendim. Hata yapa yapa, sendeleyerek gerekirse düşerek ama tekrar kalkarak.

Kısacası 18. yaşımda hayatımın bütün evrelerini yaşadım diyebilirim. Yaşayarak öğrendim. Özelikle son 2 ay içerisinde hayatımın en büyük dersini aldım.  Çok kötü hatalar da  yaptım. Yaşadıklarım sayesinde her şeye sıfırdan başladım, çok güçlendim. Korkularımı yendim, 19. yaşına vicdanı rahat, idealleri olan bir genç olarak adım atıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Buna vesile olana da, anneme de, babama da çok teşekkür ediyorum.

Yazımı o değerli insanın bana yolladığı şarkı sözleri ile tamamlıyorum.
But I’m a supergirl and supergirls don’t cry.” (Ama ben bir süperkızım ve süperkızlar ağlamaz)

Kendime de MFÖ’den Hep Yaşın 19 şarkısını armağan ediyorum 🙂

 

Birlikte sevgi, bilgi, mutluluk dolu nice senelere. Hepinizi tanıdığım için çok şanslıyım.

Sitenin sahibi, teknolojik deli :)

9 thoughts on “19. Yaşa Ufak Bi’ Merhaba!”

 1. İyi günler bende bu bölümü okumak istiyorum ama iki adet çıkmaza girdim birincisi yönetim bilişim sistemlerini mi okusam yoksa enformatiği mi diğeri ise işsiz kalma gibi bir durumum var mı cevaplarsanız sevinirim zira enformatik okuyan insanları bulmak zor.

  1. Merhaba Murat Bey,
   Öncelikle Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği müfredat ve işleyiş bakımından birbirine eşit olan bölümler. Aralarındaki fark Enformatiğin Alman ekolü olması. Yani ikisini de okuyabilirsiniz, yalnız rakipler gittikçe artıyor çünkü bölüm farkındalığı artmış vaziyette 🙂 Fark yaratmanız gerekir.

   Kendinizi geliştirdiğiniz sürece işsiz kalmazsınız, çünkü önü çok açık bir bölüm. Atıyorum, kendinizi isterseniz yazılımda(web yazılımı, uygulama yazılımları vb.) geliştirirsiniz, isterseniz veri biliminde (iş zekası, veri madenciliği, makine öğrenmesi) geliştirirsiniz, isterseniz nesnelerin interneti konusunda (iOT, Arduino, Raspberry gibi etkileşimli geliştirme kartları üzerinde mesela) geliştirirsiniz. Bunun hakkında yorum yapamam, bu tamamen sizin kendinizi 4 yıl sonunda geliştirip getirdiğiniz seviyeye bağlı 🙂 Belki üniversite okurken bile bu konularda iş bulabilirsiniz.
   Umarım yardımcı olmuştur,

   Sevgi ve selamlarımla. Başarılar dilerim.

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Marmara üniversitesi işletme enformatiği hedefim. Ve bölüm almanca. Ama almanca konusunda biraz zorlanacağımı düşünüyorum öte yandan marmara dışında devlet üniversitesinde de bu bölüm mevcut değil. Özel üniversitelere karşı bir önyargım var. Siz hangi üniversiteyi önerirsiniz ? . Tekrardan çok sağolun.

    1. 🙂 Evet, Marmara Almanca eğitim veriyor. Geri kalanlar özel. Ve ben Haliç Üniversitesi’nde okuyorum. Almanca’da zorlanacağınızı düşünüyor ve özel üniversite istemiyorsanız YBS okumanızı tavsiye ederim. İyi akşamlar 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir